2023 r.

Króluj nam Chryste!

Z radością informuję, że po wakacjach odbędzie się KURS CEREMONIARZA w znanej już formule weekendowej.

Bardzo proszę, aby kierować na kurs osoby, które cechują się zamiłowaniem do liturgii, by ich wiedza połączona z doświadczeniem stała się pomocą w przygotowaniu i sprawowaniu liturgii w parafii z myślą o podejmowaniu przez nich w przyszłości posługi animatorów we wspólnotach służby liturgicznej i prowadzeniu zbiórek i kursów dla aspirantów i ministrantów. Funkcja Ceremoniarza jest najwyższym stopniem w hierarchii Służby Liturgicznej. Z tej racji proszę o niekierowanie na kurs osób, które od niedawna służą przy ołtarzu lub nie są jeszcze lektorami. Kurs przeznaczony jest dla lektorów od I klasy szkoły średniej (roczniki 2007/08) i starszych.

Tegoroczny kurs będzie trwał przez cztery weekendy:

1. 15-17.09. SWARZEWO - Dom Misyjny św. Józefa, ul. ks. Pronobisa 6A Swarzewo
  2. 06-08.10. GDAŃSK OLIWA - Klasztor Sióstr Brygidek, ul. Polanki 124, 80-308 Gdańsk
  3. 20-22.10. GDAŃSK OLIWA - jak powyżej
  4. 10-12.11. GDAŃSK OLIWA - jak powyżej
  • Każdy zjazd zacznie się kolacją o godz. 18:00 w piątek, a skończy obiadem o godz. 13:00 w niedzielę.
  • Obecność na każdym z nich jest obowiązkowa.
  • Kurs zakończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym.
  • Lektorzy, którzy pozytywnie zaliczą egzamin teoretyczny i praktyczny, zostaną ustanowieni podczas uroczystej Mszy św. przez Biskupa MISTRZAMI CEREMONII (ceremoniarzami) w Archidiecezji Gdańskiej.
  • Całkowity koszt wynosi 1350 zł. Podana kwota obejmuje: 8 noclegów z pełnym wyżywieniem, organizację kursu i sprawowania opieki w trakcie jego trwania, krzyże i sznury ceremoniarskie, niezbędne materiały liturgiczne.

Zasady kwalifikacji do udziału w kursie:

• Termin zapisu: 20 czerwca – 31 lipca
  • Sposób zapisu:
    • wypełnienie formularza przez stronę www.knc24.pl w zakładce -> Kurs ceremoniarza -> 2023,
    • odebranie maila z wypełnionym PDFem, wydrukowanie pliku, podpisanie i opieczętowanie przez Ks. Opiekuna służby liturgicznej w parafii lub Ks. Proboszcza i dostarczenie go w pierwszym dniu kursu wraz ze zgodą rodziców na udział w kursie (do pobrania na stronie).
    • wpłata zaliczki w wysokości 300 zł lub całości kwoty na konto:
      88 1950 0001 2006 0068 8961 0001
      w tytule: imię i nazwisko lektora, rok urodzenia, parafia.
    • Ilość miejsc jest ograniczona do 50 osób, dlatego na kurs najpierw będzie kwalifikowana jedna osoba z parafii, następnie w miarę dostępności miejsc po upływie terminu zgłoszeń (31 lipca) kolejne osoby z tej samej parafii. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Funkcja ceremoniarza jest wymierną pomocą dla wspólnoty parafialnej zarówno w przygotowaniu i dbaniu o liturgię jak również wspomaganiu Księży Opiekunów w prowadzeniu zbiórek i formacji ministrantów, dlatego zwracam się z uprzejmą prośbą do Księży Proboszczów oraz Księży Opiekunów, którzy kierują swoich lektorów na kurs, aby okazali im wsparcie w ponoszeniu niemałych kosztów organizacyjnych kursu.

W razie pytań pozostaję do dyspozycji pod adresem mailowym: duszpasterzsl@diecezjagdansk.pl

ks. Adam Dzionk